Διαγωνισμός "Τα παιδία παίζει"

Ένα πανηγύρι γνώσεων, δεξιοτήτων και φαντασίας με επίκεντρο τα Αρχαία Ελληνικά!

Ο Α΄ Παγκύπριος Διαγωνισμός στο Μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών με θέμα «Τα παιδία παίζει» πέτυχε να αναδείξει ένα πλήθος δεξιοτήτων των μαθητών/τριών μας: συνεργασία, δημιουργικότητα, κριτική σκέψη, διερεύνηση, επίλυση προβλήματος, αυτόνομη μάθηση, πληροφοριακός και ψηφιακός γραμματισμός, αυτοαξιολόγηση..

Οι συμμετοχές των σχολείων ξεπέρασαν κάθε προσδοκία, φτάνοντας τις 62, από 37 διαφορετικά Γυμνάσια όλης της Κύπρου (260 μαθητές - 76 αγόρια και 184 κορίτσια). Παιχνίδια ηλεκτρονικά, επιτραπέζια ή επιδαπέδια, βασισμένα σε ιδέες υφιστάμενων παιχνιδιών ή πρωτότυπες δημιουργίες βασισμένες σε αρχαιοελληνικό συγκείμενο, και με έναν πλούτο ερωτήσεων χωρισμένων σε κατηγορίες: Γραμματική, Λεξιλόγιο, Μετάφραση, Ετυμολογία, Συντακτικό, Αρχαίες Φράσεις...

Γιατί η μάθηση μπορεί να γίνει παιχνίδι. Και το αντίστροφο!